Szijjártó Péter Szegeden: “Ma szerintem nincsen józan eszű ember a Földön, aki azt gondolná, hogy Ukrajna jobb állapotban van, mint Szerbia”

Ahogy korábban megírtuk, Szegedre jött tárgyalni Szijjártó Péter. Mint megtudtuk, a külgazdasági és külügyminiszter Marko Đurić szerb külügyminiszterrel látogatott el városunkba, és a Katolikus Püspöki Palotában egyeztetettek, többek között a magyar-szerb kapcsolatok jelentőségéről, és a két ország közötti együttműködésről.
A veszélyek korában tovább nőtt a magyar-szerb kapcsolatok jelentősége, ezért a nemzeti érdekek azt diktálják, hogy még szorosabb legyen az együttműködés a két ország szuverenista kormánya között – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szegeden.
AZ EGYÜTTMŰKÖDÉS FONTOSSÁGA
Az MTI azt írja, hogy a tárcavezető a szerb kollégájával, Marko Duriccsal közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Brüsszel ma már nem riad vissza az egyre durvább eszközök használatától sem a térségben, hiszen látható, hogy külföldről vezényelt kormányváltási kísérleteket hajtanak végre azokban a közép-európai országokban, ahol szuverenista vezetés van hivatalban: “márpedig Magyarországon és Szerbiában is az országok szuverenitását és a nemzeti érdeket előtérbe helyező kormányok dolgoznak, amelyek ellen egyértelműen külföldről vezényelt, a kormányváltás szándékát mutató akciókat hajtanak végre külföldi finanszírozással. Ebben a helyzetben Magyarország és Szerbia együttműködésének jelentősége megnő” – mondta Szijjártó Péter Szegeden.
ÚJ KŐOLAJVEZETÉK ÉPÍTÉSE
Majd rámutatott, hogy mára napi több mint 21 millió köbméternyi földgáz érkezik hazánkba a Szerbián keresztül vezető Török Áramlat vezetéken, miközben a szomszédos ország a téli fűtési időszakra való felkészülés jegyében megkezdte mintegy napi egymillió köbméter földgáz betárolását a magyarországi létesítményekben. Szijjártó Péter elmondta, hogy a hivatali partnerével áttekintették az előrehaladást az új kőolajvezeték építése terén is, amelynek éves kapacitása ötmillió tonna lesz, s amely nagymértékben hozzájárul majd a térség ellátásbiztonságához.
UKRAJNA EURÓPAI UNIÓBA VALÓ FELVÉTELÉRŐL IS SZÓ ESETT
Majd aláhúzta, hogy Ukrajna gyors felvétele nemcsak Magyarország, hanem egész Európa biztonságára és gazdaságára nézve súlyos veszélyekkel és kockázatokkal járna. Ezzel szemben – mint megjegyezte – a nyugat-balkáni államok csatlakozása nagy hasznot jelentene, új lendületet, frissességet, energiát adna a közösségnek.
“Ma szerintem nincsen józan eszű ember a Földön, aki azt gondolná, hogy Ukrajna jobb állapotban van, mint Szerbia. Ahogy nincs józan eszű ember, aki azt gondolná, hogy először a rosszabb állapotban lévő országokat kéne felvenni, és majd csak utána a jobb állapotúakat” – jelentette ki.