Smart Szeged

A hallás jövője már megérkezett: egy 11 éves kisfiú, Loránd kapta a világ első okos cochleáris implantátumát Szegeden

A csúcskategóriás hallásjavítás legújabb, globálisan is csak nemrég bemutatott eszközét ültették be 2025. június 25-én az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikáján. A világ első és egyetlen okos cochleáris implantátumát egy kisfiú, Loránd kapta, akinek ezzel esélye is lett arra, hogy visszakapja a tökéletes hallás lehetőségét, amit apránként veszített el a hallókészülékének használata ellenére is.

A Szegedi Tudományegyetemen egyedülálló, modern feltételek adottak a hallásjavító készülék beültetéséhez. Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika élen jár az olyan innovatív eszközök kifejlesztésében, amelyek a betegek ellátását még magasabb szintre emelik. A Nucleus® Nexa™ Implant System a világ első okos cochleáris implantátuma, mely forradalmasítja a hallásjavítást — és új távlatokat nyit a páciensek és az orvosok számára.

,,SZEGEDEN AZ INNOVÁCIÓ EGY ALAP DOLOG”

,,A cochleáris implantáció az az eljárás, amely egy siket embernek visszaadhatja a hallását. Sajnos ezt a folyamatot nagyon kevesen ismerik, ezzel az innovációval bízom benne, hogy egy okosabb, frissebb, mindenki számára könnyebben elérhető eszközt tudunk kínálni. Bár más klinikákon is kiváló szakemberek végzik a cochleáris implantációt, Szeged mindig is kiemelkedett, hiszen itt az innováció alap dolog, a Szegedi Tudományegyetem pedig rengeteg energiát fektet abba, hogy ehhez hasonló implantációk létrejöhessenek” – fogalmazott Terman Tibor. A Cochlear magyarországi képviselője szintén kiemelte, hogy jelenleg 100 olyan emberből, akinek egy implantáció visszaadhatná a hallását, mindössze ötnek sikerül hozzájutni, az innovációval ezen az arányon is szeretnének javítani a SZTE-vel közösen a Cochlear szakemberei. Az Innovativitás kategória győzteseként Az Év Egyeteme 2025 díjjal tüntették ki a Szegedi Tudományegyetemet 2025. május 29-én a Kulturális és Innovációs Minisztérium nagyszabású díjátadó gáláján.

AZ ÚJ ESZKÖZ ÉVTIZEDEKEN ÁT BIZTOSÍTJA A HALLÁS ÉLMÉNYÉT

,,Egy teljesen új világ kezdete a mai műtét, valódi mérföldkő az orvostechnológiában ez az új eszköz. A különbség a régebbi hasonló eszközökhöz képest körülbelül annyi, mint a nyomógombos és az érintőképernyős mobiltelefonok között. A folyamatos frissítési lehetőségeknek, innovációknak köszönhetően megoldást jelenthet a mostani gyerekeknek felnőttként is, tehát évtizedeken át biztosítja a hallás élményét. Elsődleges célja, hogy a hallásproblémával küzdőket integrálja a hallók világába, de más előnyei is lesznek. A mesterséges intelligencia fejlesztései ebben az eszközben is megjelennek, amelyek a hallás élményét javítják majd, ezen felül segíthet például a különböző nyelvek közötti fordításban és egyéb területeken is” – mesélt Prof. Dr. Rovó László, a beavatkozást elvégző fül-orr-gégész, az SZTE rektora.

Fotó: Sahin-Tóth István

A Szegeden megműtött Loránd várhatóan a műtét után négy héttel megkezdi a rehabilitációt, és az eszköz beállításai után pár hónappal már közel tökéletes hallásélménnyel vetheti bele magát az akrobatikus rock and roll edzésekbe, majd az új iskolai évbe.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
OSZAR »